Mikroklimat i lecznicze wody w Rabce Zdrój

Osoby, które cierpią na różne przewlekłe schorzenia i choroby powinny udać się do wspaniałego miejsca położonego w południowej części Polski, gdzie sprzyjający mikroklimat może posłużyć do podratowania naszego zdrowia.

Leczniczy mikroklimat w Rabce Zdrój

Rabka Zdrój jest miastem, które leży u styku Gorców, Beskid Wyspowego oraz Pasma Podhalańskiego na wysokości 500-560 m n.p.m. Miasteczko umiejscowione zostało w powiecie nowotarskim w województwie małopolskim. Od lat do Rabki przyjeżdżają co roku setki tysięcy turystów, którzy spragnieni są wspaniałych atrakcji, jakie oferuje to piękne miejsce. Należy również podkreślić, że oferta turystyczna powiatu nie jest jedynym, co przyciąga rzesze turystów.

Rabka Zdrój jest również znana jako miejscowość uzdrowiskowa, która może się pochwalić specyficznym mikroklimatem. W znacznej mierze odbiega on do typowego, górskiego klimatu, natomiast jest on zdecydowanie łagodniejszy i bardziej suchy. Ponadto powietrze w mieście odznacza się nieprawdopodobną czystością. Wiatry w ogóle tu nie występują, dzięki czemu miejsce to idealnie nadaje się do leczenia przez cały rok. Dlatego też uzdrowisko cieszy się naprawdę ogromną popularnością wśród osób, które skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości. Lekarze zalecają pobyt w Rabce zwłaszcza tym osobom, które skarżą się na schorzenia związane z: błonami śluzowymi, spojówkami, gardłem, nosem, tchawicą, oskrzelami, stawami czy kośćmi. Dodatkowo mikroklimat w Rabce idealnie zadziała również na osoby cierpiące na otyłość, artretyzm, wyczerpanie, a także miażdżycę miernego stopnia.

Wody lecznicze w Rabce

W walce ze schorzeniami osoby odwiedzające Rabkę mają do dyspozycji nie tylko walory klimatyczne, ale również wody lecznicze. Uzdrowisko może się pochwalić dziewięcioma ujęciami wód głębinowych, w tym w głównej mierze solanek z grupy jodkowo- chlorokowo-sodowo-bromkowych. Ponadto na obrzeżach Parku Zdrojowego, przy alei Jordana można znaleźć Pijalnię Wód Termalnych oraz Tężnie Solankową. Są to drewniane pawilony w kształcie rotund. W jednym z nich mieści się sala, w której dostępny jest bardzo szeroki wybór wód leczniczych. Natomiast w drugim pawilonie funkcjonuje tężnia, zwana również inhalatorium na powietrzu. Jest to jedyne takie miejsce w całej Polsce. Środek tężni stanowi kolumna, która obudowana została drewnianym rusztem, a w jej środku umieszczono gałązki tarniny. Ze znajdującego się nieopodal odwiertu solanka transportowana jest na szczyt kolumny tężni, natomiast opadając rozpryskuje się na gałęziach tworząc wokół niej niepowtarzalny, solankowy mikroklimat.

Korzystanie z tężni polega na spacerowaniu wokół kolumny oraz wdychaniu solankowego aerozolu. Mikroelementy z solanki przenikają przez skórę i błony śluzowe dróg oddechowych doskonale wpływając na nasz układ odpornościowy. Pobyt w tym miejscu idealnie łagodzi wszelkiego rodzaju alergie, również te skórne, a także doskonale wspomaga osoby pracujące głosem, palaczy, a także osoby, które pracują w znacznym zapyleniu oraz wysokiej temperaturze.


Zobacz więcej:
Uzdrowisko Rabka Zdrój - kliknij
Atrakcje w Rabce- kliknij

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

2 komentarzy

  • Link do komentarza Andrzej

    Donec pellentesque sapien nisi, eget congue felis blandit in. Duis dapibus neque ut condimentum faucibus. Nam at ante ut ligula accumsan volutpat.

  • Link do komentarza Magda

    Byłam w Rabce, naprawdę fajne miejsce. Dużo miejsca do spacerowania, dużo lasów. Polecam.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (). Kod HTML jest niedozwolony.

Więcej w tej kategorii: Turystyka w Rabce Zdrój »
facebook_page_plugin