Turystyka w Rabce Zdrój

Rabka Zdrój, miejscowość w południowej Polsce, znana jest głównie jako uzdrowisko. Miejscowość ta jest również ośrodkiem turystycznym, skąd wyruszyć można na wiele górskich szlaków.

turstyska w rabce zdrój

Rabka położona jest u podnóża Gorców, na ich północno-wschodnich krańcach. Gorce należą do Beskidów Zachodnich i przez wielu uważane są za najpiękniejsze pasmo Beskidów. Od zachodu sąsiadują z Beskidem Żywieckim, od wschodu z Sądeckim, a od północy z Beskidem Wyspowym. Grzbiety górskie są długie i łagodne, choć wiele podejść jest dość stromych. Poprzedzielane malowniczymi dolinami tworzą wspaniały krajobraz. Takie położenie sprawia, iż turystyka w Rabce Zdrój może się rozwijać.

Turystyka w Rabce Zdrój

turstyska w rabce zdrój

Z Rabki Zdroju oraz okolicznych miejscowości wyruszyć można na wiele szlaków turystycznych, w tym na jeden z odcinków Głównego Szlaku Beskidzkiego, prowadzącego na Turbacz, najwyższy szczyt Gorców.

Wśród szlaków prowadzących w Gorce są:

  • szlak czerwony - wspomniany Główny Szlak Beskidzki, biegnący od Rabki przez Maciejową, Stare Wierch, Jaworzynę Ponicką i Obidowiec na Turbacz - dystans 16 km, czas przejścia 5 h,
  • szlak niebieski – od Rabki przez Olszówkę i Porębę Wielką do Koninek, a dalej przez Suchy Groń na Turbacz – dystans 19 km, czas przejścia 5 h,
  • szlak zielony – odbijający w Koninkach od wyżej wspomnianego szlaki niebieskiego i prowadzący przez Tobołów na Obidowiec – dystans z Koninek 4,4 km, czas przejścia 2 h,
  • szlak żółty – prowadzący od Olszówki (a właściwie od Lubonia Wielkiego w Beskidzie Wyspowym) przez Jaworzynę Olszowską do Starych Wierchów – dystans 8,5 km, czas przejścia 2,30 h.

turstyska w rabce zdrój

Z Rabki, a dokładniej z Rabki – Zaryte, można również wybrać trasy prowadzące w Beskid Wyspowy, na Luboń Wielki, najwybitniejszy szczyt w Beskidzie Wyspowym:

  • szlak zielony – dystans 4,4 km, czas przejścia 1.50 h,
  • szlak niebieski – dystans 3,3 km, czas przejścia 1.20 h,
  • szlak żółty – prowadzący przez gołoborza, najciekawszy i najtrudniejszy ze szlaków - dystans 5,1 km, czas przejścia 2 h.

Szlaki prowadzące przez Gorce i Beskid Wyspowy zapewniają możliwość odpoczynku w schroniskach turystycznych. Te w Gorcach, umiejscowione przy Głównym Szlaku Beskidzkim, to bacówka na Maciejowej, schronisko na Starych Wierchach oraz na Turbaczu. Schronisko w Beskidzie Wyspowym na wymienionych trasach znajduje się na Luboniu Wielkim.

Trudność szlaków

turstyska w rabce zdrój

Trasy turystyczne w Gorcach i Beskidzie Wyspowym nie należą do szczególnie trudnych i dostępne są dla przeciętnie sprawnego turysty. Można się na nie dostać wyruszając na nogach już z samego centrum Rabki lub dojeżdżając do miejsca początkowego np. busem.

Niemal na wszystkie z nich, może oprócz szlaku żółtego prowadzącego na Luboń Wielki, można wybrać się w towarzystwie dzieci. Zawsze należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre trasy są długie, a podejścia strome, zatem decyzję o wyruszeniu na szlak z pociechą należy podejmować z rozwagą. Warto uwzględnić konieczność zmodyfikowania trasy czy zakończenia marszu, kiedy maluch wyda się zmęczony.


Zobacz więcej:
Uzdrowisko Rabka Zdrój - kliknij
Atrakcje w Rabce- kliknij

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (). Kod HTML jest niedozwolony.

facebook_page_plugin